Yabancı Dil Öğrenmek

Zaman geçtikçe globalleşen dünya’da yabancı dil bilme zorunluluğu gittikte artmakta. Bugün herhangi bir konuda araştırma yapmak isteseniz, bir çok yararlı kaynak veya araştırma yabancı dilde. Bazı meslekler var ki tıp, mühendislik gibi… bu alanlarda çalışanların ve çalışmak isteyenlerin ise yabancı dil bilmeleri daha iyi bir standart yaşam için mecburi olmakta. Peki kimileri için sorun olmayan ama bazıları için oldukça sorun olan yabancı dili öğrenmenin yolları nelerdir hep beraber öğrenelim…

İnternet Ortamlarında Chat – Forum Sitelerinde Yazışarak Öğrenme

Yabancı dil öğrenmek değilde yabancı dili geliştirmek için oldukça güzel yöntemlerden birisi olan yabancı sitelerde yazışmak, orada ki ortamlarda bulunmak gerçekten yabancı dil gelişimine büyük katkı sağlamakta. Çünkü yazışırken muhakkak bilmediğiniz kelimeler çıkacak ve siz burada sözlük kullanarak kelime dağarcığınızı geliştirecek ayrıca yerel konuşma yada sokak ağzı tabir edilen günlük sokak dilini de öğrenmiş olacaksınız. Bu konuda size tavsiyemiz, yabancı forum siteleri ve chat gibi sosyalleşme siteleri oldukça güzel pratik alanları olacaktır.

Yabancı Dilde Dizi ve Film İzleme ( Yabancı Dil Alt yazılı)

Dizi ve film izlemek hemen hemen herkesin sevdiği bir aktivitedir. Gelin bu aktiviteyi yabancı dilinizi geliştirmek için kullanmaya ne derseniz. Hem keyif alacaksınız hem de yabancı diliniz gelişmesi için yapmanız gereken tek şey, dizi ve filmleri yabancı dilde alt yazılı olarak izlemektir. Önce alt yazıya bakmadan sadece kulak aşinalığınızı geliştirmek için dikkatlice dinleyin, eğer kaçırdığınız anlayamadığınız kelimeler olursa hemen alt yazısına bakarak olayı kavramaya çalışmak yabancı dil öğrenmede listening kısmının gelişmesi ve dilin ilerlemesi için oldukça güzel bir aktivite olacaktır.

Yaşayarak Öğrenin

Bir dili en hızlı öğrenmek sanırım o dili yerinde yaşayarak öğrenmekten geçmekte. Düşünsenize, uyanıyorsunuz, markete gidiyorsunuz, günaydın yada merhaba demek için bile yabancı dili kullanıyorsunuz, alacağınız gıda maddeleri için yabancı dil, market raflarında ki yazılar yabancı dil, sokakta ki tabelalar yabancı dil, kısacası her yeriniz yabancı dil olacak. Orada yaşarken yabancı dil öğrenmeye mecbursunuz. Tv izlerken, çalışırken kısacası her yerde yabancı dil ve böylece çok kısa zamanda büyük bir ilerleme kaydedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın…

Yabancı Dil Uygulamaları İle Öğrenin

Cep telefonları için yapılan yabancı dil uygulamaları sayesinde yolda, otobüste, beklerken… kısacası her müsait anınızda yabancı dil pratiği yapabileceğiniz uygulamalar sayesinde dil seviyenizi geliştirmek oldukça kolay olacaktır. Ücretli ve ücretsiz versiyonları olan bu uygulamalar sayesinde ders ders seviyenizi ilerleterek, seviye testleri ile de seviyenizi ölçmek oldukça pratik ve keyifli olacaktır.

Bol Bol Yabancı Dilde Kitap ve Gazete Okuyarak

Okumanın faydaları saymakla bitmez, eğer bu okuma işlemi bir de yabancı dilde yapılırsa o zaman kazancınız ikiye katlanacaktır. Yabancı dili geliştirmenin en güzel tarafı olan kitap yada gazete okuyarak geliştirme yöntemi, seviyenize göre seçeceğiniz kitap sayesinde hızlıca gelişecektir. Her konuda her seviye yabancı dil kitapları ve en sevdiğim olan yabancı dil günlük gazeteler ile çok farklı yabancı dil kalıplarını öğrenme şansı elde edebilirsiniz.

İyi bir tercüman yada çevirmen olmak istiyorsanız öğrendiğiniz dilin yerel kullanımını, farklı anlamlarını ve kalıplarını öğrenmek sizi mesleğinizde bir adım önde götürecektir.

HestaWorld, Bursa Tercüme Bürosu ve Yeminli Tercümanlık olarak bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir